Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego — dla kogo?

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego — dla kogo?

Co robić, gdy pacjent nie chce jeść? Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny braku chęci spożywania posiłków. Poznaj sposoby na żywienie pacjentów cierpiących na nowotwory i choroby nerwowo-mięśniowe.

Dlaczego pacjent nie zjada posiłków?

Nawet najbardziej apetyczne potrawy w czasie choroby mogą nie nadawać się do spożycia. Nie chodzi tutaj wyłącznie o chęci pacjenta, ale również jego możliwości fizyczne. Warto uświadomić sobie, że w czasie skrajnego wycieńczenia organizmu występują:

  • trudności z gryzieniem mięsa, warzyw i twardych produktów spożywczych,
  • mdłości, wymioty i brak apetytu,
  • krztuszenie się w trakcie przełykania pokarmu,
  • brak siły do jedzenia w pozycji siedzącej.

Na szczęście są sposoby na poradzenie sobie z tymi barierami. Wystarczy wymyślić łatwiejsze metody spożywania jedzenia. Najczęściej rozpoczyna się od blendowania i rozdrabniania potraw, by miały formę prostszą do gryzienia i przełknięcia. Często też pojawia się żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, którą stosuje się pod okiem lekarza i dietetyka.

Preparaty odżywcze i żywienie dojelitowe

Na wzmocnienie organizmu można wypijać specjalistyczne preparaty odżywcze. Wyróżniają się małą objętością, a jednocześnie zawierają wiele witamin, składników mineralnych i białka. Dawkuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza, na przykład jedną lub dwie butelki w ciągu dnia. Tego rodzaju produkty dostępne są w różnych smakach, m.in. czekoladowym, truskawkowym i naturalnym.

Kolejną opcją jest żywienie dojelitowe, dzięki któremu można uniknąć podawania posiłków drogą doustną. Zestawy PEG wymagają sterylnych akcesoriów i regularnej opieki pielęgniarskiej.

Żywienie medyczne w chorobie

Jest wiele sposobów na karmienie pacjentów mających trudności z jedzeniem. Możesz zdecydować się na doustne preparaty lub podawać pokarm bezpośrednio do żołądka za pomocą PEG.