Sól niejodowana a jodowana – jakie są między nimi różnice?
Kiedyś – warta tyle, co złoto. Dzisiaj – dostępna w każdym domu. Sól to podstawowa przyprawa w każdej kuchni. Jednak każdy jej rodzaj ma inne właściwości – zarówno jeśli chodzi o smak, jak i zasobność w minerały. Dzieli się ją obecnie m.in. na jodowaną i niejodowaną. Czym się między sobą różnią? Dowiedz się o tym już teraz!
Czym się różni sól jodowana od niejodowanej?
Główna różnica polega na tym, że pierwszy wymieniony rodzaj został dodatkowo wzbogacony o jod. Zabieg ten wykonuje się dlatego, że w wielu regionach świata dostęp do tego pierwiastka jest ograniczony. Tymczasem wpływa on m.in. na pracę tarczycy. Jego braki powodują np. niedoczynność tego organu, co z kolei prowadzi do kolejnych, nierzadko groźnych dla życia dolegliwości. Jednak jodowanie wymaga rafinacji, co powoduje oczyszczenie produktu z cennych dla zdrowia składników odżywczych.
Te z kolei posiada sól niejodowana. Pochodząca m.in. z Kłodawy, gdzie wydobywa się ją klasycznymi metodami, zawiera szereg minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród nich wylicza się m.in. cynk, krzem, selen, magnez, mangan i – w śladowych ilościach, jod. Z tego powodu wiele osób uważa, że właśnie ten rodzaj przyprawy jest lepszy.
Dużo jednak zależy od ilości jodu dostarczanego z dietą. Wskazuje się, że soli jodowanej powinny unikać osoby z pewnymi problemami z tarczycą. Trzeba też pamiętać, że każdy, nawet najzdrowszy typ tego produktu będzie szkodliwy w nadmiarze. I jeszcze jedno – jod stosowany przy rafinacji ma niską trwałość, dlatego przyprawa ta ma swój okres przydatności.
Jakie jest zastosowanie obu rodzajów?
Odmiana jodowana to dobry dodatek do każdej potrawy. Z jej pomocą można przygotować dania na każdą porę dnia. Z kolei niejodowana – kamienna – bardzo często jest wykorzystywana np. w przetwórstwie. Świetnie sprawdza się w kiszonkach czy marynatach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by używać jej także do przygotowania posiłków. Należy jednak pamiętać, aby menu było wówczas wzbogacone o produkty zasobne w jod – w tym m.in. w białe ryby, jaja czy wodorosty typu nori lub wakame.
Gdzie kupić sól kłodawską?
Zarówno sól jodowana, jak i niejodowana są dostępne w sklepach spożywczych. Fakt, że na półkach częściej można spotkać pierwszy jej typ, ale w sieci nie brakuje sprzedawców oferujących ten cenny produkt kłodawskiej kopalni. Zdecydowanie warto mieć je oba w swojej kuchni i stosować w rozsądnych ilościach.