Jak działają leki na alergię?

Jak działają leki na alergię?

Objawy uczulenia wszelkiego rodzaju mogą być niezwykle uciążliwe, ale chyba w najgorszej sytuacji są osoby uczulone na pyłki roślin. Mają one do czynienia z alergenem przez znaczną część roku, w dodatku najpiękniejszą, a wystrzeganie się go jest praktycznie niemożliwe. Trzeba zatem radzić sobie inaczej —  sięgać po leki. Dowiedz się, na co można liczyć, wybierając preparaty na alergię dostępne bez recepty.

Leki na alergię —  zapobiec niewłaściwej reakcji organizmu

Alergia polega na tym, że organizm nieprawidłowo reaguje na dany czynnik, nieszkodzący innym osobom. Wynikiem tej nieprawidłowej reakcji jest wydzielanie histaminy, czyli, w najprostszym ujęciu, związku odpowiedzialnego za przykre objawy. W przypadku uczulenia na pyłki jest to przede wszystkim kichanie, łzawienie oczu, pieczenie i swędzenie błon śluzowych i uszu, przekrwienie oczu, zatkanie nosa, czego efektem jest brak smaku i węchu, drapanie w gardle, drażliwość, a nawet senność. Funkcjonowanie w takich okolicznościach jest znacznie utrudnione, dlatego alergicy nie mogą obyć się bez medykamentów. Leki na alergię w większości dostępne są bez recepty. Dopiero kiedy różne przetestowane środki nie działają, należy spróbować preparatów na receptę, jakie zaleci lekarz.

Jakich efektów można się spodziewać?

Choć środki dostępne bez recepty często kojarzone są z łagodnym działaniem, w większości przypadków pozwalają uwolnić się od objawów alergii. Blokują wydzielanie histaminy, dzięki czemu symptomy te nie pojawiają się, nawet jeśli dana osoba jest wystawiona na kontakt z alergenem, można zatem żyć normalnie, np. wybierając się do parku czy na kwitnącą łąkę, bez konieczności zamykania się w domu —  co i tak jest mało efektywne, gdyż mikroskopijne cząsteczki pyłku docierają do zamkniętych przestrzeni wszelkimi zakamarkami.

Bardzo ważny jest przy tym fakt, że nowoczesne preparaty nie otumaniają, nie powodują senności i nie zmniejszają koncentracji, dzięki czemu można je stosować, będąc kierowcą samochodu czy operatorem maszyn. Oczywiście, co do tej kwestii trzeba się upewnić, sięgając po dany środek, tj. zapoznać się z jego ulotką.

Żyj bez alergii

Męczenie się z objawami alergii, np. uczulenia na pyłki roślin, nie ma żadnego sensu skoro tak łatwo można się ich pozbyć. Środki dostępne bez recepty w większości przypadków okazują się zupełnie wystarczające.