Francuzy, popiersia żołnierza – różne tarcze do strzelania
Trening strzelecki stanowi ważny element szkoleń służb, ale i osób ćwiczących hobbystycznie czy sportowo. Każdy z nich zaś może się różnić, w zależności od stopnia zaawansowania, jak i wybranej dyscypliny (inne są cele do zawodów dynamicznych, a inne – do statycznych). Sprawdź, jakie tarcze do strzelania znajdziesz na rynku.
Papierowe tarcze do strzelania
Najpopularniejsze są cele wykonane z papieru i kartonu. Mają one najróżniejsze warianty, zarówno jeśli chodzi o znajdujące się na nich wizerunki, pola, jak i punktację. Na stanowiskach strzeleckich m.in. w wojsku stosuje się powszechnie tarcze do strzelania NT 23P popiersie żołnierza. Popularne są również TS-10 i TS-9, czyli francuzy, prezentujące znacznie wyraźniejszą ludzką sylwetkę.
Wymienione modele służą głównie do szkoleń wojskowych, policyjnych i ochroniarzy. Jednak w przypadku zawodników szykujących się np. na zawody dynamiczne bardzo duże znaczenie ma trening na celach standaryzowanych pod konkretne dyscypliny. Wśród nich zaś wyróżnia się warianty TWS IDPA i TWS Drill IPSC.
Warto wspomnieć o produktach TruGlo. Ze względu na fakt, że są to warianty fluorescencyjne, idealnie nadają się do strzelań nocnych. Samoprzylepne arkusze mają różne pola strzelania, w tym m.in. sylwetkowe, na 100 jardów i 5-Diamond.
Cele reaktywne
Strzelanie dynamiczne często wykorzystuje też cele reaktywne. Nie są to typowe tarcze do strzelania, ale raczej obiekty, które charakteryzują się mniejszą powierzchnią, a trafiony strzał sygnalizowany jest albo głośnym brzdękiem, albo zmianą położenia (np. położeniem się poppera).
Różne tarcze do odmiennego zastosowania
Wybierając tarcze do strzelania, warto kierować się tym, do czego faktycznie się ich potrzebuje. Teoretycznie – rekreacyjnie można wykorzystać każdą z nich. Jeśli jednak planujesz startować w określonych zawodach – pamiętaj, że najlepiej ćwiczy się na celach standaryzowanych dla konkretnej dyscypliny.