Czy leki na alergię bez recepty działają?
Kontakt z alergenem w niektórych przypadkach może być prawdziwym zagrożeniem dla życia. W większości przypadków jednak skutkuje pojawieniem się przykrych objawów, a jeśli nie można wystrzegać się tego, co je powoduje, normalne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione. Problem ten znają zwłaszcza osoby uczulone na pyłki roślin, które obawiają się okresu wiosny i lata. Czy dostępne w aptekach bez recepty leki na alergię mogą im pomóc? Sprawdź!
Czy leki na alergię są w ogóle potrzebne?
Objawy uczulenia na dany czynnik mogą być różne, inne w przypadku alergenów pokarmowych, jak gluten, a inne np. jeśli chodzi o pyłki, kurz i roztocza. W wielu przypadkach przy tym kontaktu z alergenem można się wystrzegać, wystarczy unikać danych pokarmów czy dbać o czystość w domu, by nie było w nim kurzu. Jest to jednak utrudnione jeśli chodzi o pyłki roślin, gdyż w okresie pylenia drzew czy traw są one praktycznie wszechobecne — ich maleńkie cząsteczki są w stanie nawet dostawać się do domów. Leki na alergię dla osób uczulonych na pyłki są zatem praktycznie niezbędne, inaczej już zwykłe wyjście na dwór skutkowałoby pojawieniem się uciążliwych objawów. To zaś nie tylko kichanie, łzawienie oczu, drapanie w gardle i katar sienny, ale też np. senność, a nawet opuchlizna twarzy.
Jak działają takie środki?
Oczywiście istnieją środki na alergię o silniejszym działaniu, które przepisać na receptę może lekarz alergolog lub nawet lekarz rodzinny. Zwykle jednak stosuje się je w uzasadnionych sytuacjach, tj. kiedy preparaty dostępne bez recepty nie pomagają albo na przykład w przeszłości wystąpiła wyjątkowo silna reakcja alergiczna, w postaci np. wstrząsu anafilaktycznego. W większości przypadków tabletki, jakie kupić można w aptekach bez recepty, wystarczają. Ich działanie polega na blokowaniu wytwarzania histaminy, związku wydzielanego przez organizm w wyniku nieprawidłowej reakcji na kontakt z alergenem.
Takie środki znacząco poprawiają komfort życia, niwelując uciążliwe objawy, dzięki czemu nawet spacer po kwitnącej łące nie jest już powodem obfitego kichania i łzawienia. Można zatem żyć normalnie.
Ulga od objawów alergii
Uczulenie na pyłki roślin jest tym bardziej uciążliwym problemem że okres pylenia roślin rozłożony jest w czasie i trwa od wiosny do jesieni. Tylko stosowanie leków jest w stanie trzymać alergię w ryzach, co pozwala na normalne funkcjonowanie.