Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego — co to jest?

Jak zadbać o dietę ciężko chorego pacjenta? Sprawdź, co ułatwia przyjmowanie odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych. Dowiedz się, dla kogo polecane są doustne preparaty, a kiedy warto zdecydować się na PEG.

Doustne preparaty odżywcze

Jedną z możliwości urozmaicenia diety osób chorych są specjalistyczne preparaty odżywcze. Mimo niewielkiej objętości dostarczają pacjentom dużą ilość białka, witamin i składników mineralnych. Warto spożywać je zgodnie z zaleceniami dietetyka. Mogą być stosowane jako suplement i dodatek do codziennych posiłków lub wyłączne pożywienie. W tym drugim przypadku należy jednak skonsultować się z lekarzem. Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w formie preparatów doustnych polecana jest osobom, które:

  • nie mają apetytu i chęci do spożywania tradycyjnych posiłków,
  • cierpią na mdłości,
  • są osłabione i brakuje im sił na jedzenie,
  • doświadczają problemów z przełykaniem.

Preparaty zapobiegają niedowadze i dostarczają pacjentom składniki niezbędne do regeneracji organizmu w trakcie lub po chorobie.

Żywienie dojelitowe

W szczególnych przypadkach konieczne może być zastosowanie PEG. To przezskórna endoskopowa gastronomia, która polega na podaniu pokarmu bezpośrednio do żołądka. Potrzebne są do niej akcesoria, takie jak zestaw grawitacyjny do worków, zgłębnik z portem do odbarczania i strzykawki. PEG jest stosowany najczęściej u pacjentów, którzy mają trudności z gryzieniem i połykaniem oraz krztuszą się przyjmowanym doustnie pokarmem. Dotyczy to na przykład osób z chorobami nerwowo-mięśniowymi oraz ludzi cierpiących na nowotwory, jak i chorych z osłabionym organizmem.

Żywność przeznaczenia medycznego

Przyjmowanie odpowiedniej ilości składników odżywczych jest ważnym elementem walki z chorobą oraz procesu zdrowienia. Za sprawą PEG lub preparatów doustnych spożywanie posiłków staje się łatwiejsze.