U kogo sprawdza się żywienie medyczne?

Choroba często wiąże się z brakiem apetytu i trudnościami z jedzeniem. Wówczas możliwe jest zastosowanie żywienia medycznego. Dla kogo jest zalecane? Warto wiedzieć, czym jest PEG i jak stosować preparaty odżywcze.

Zalecenia do żywienia medycznego

Nie każdy pacjent kwalifikuje się do wdrożenia suplementów diety i PEG. Dla kogo zalecane są te metody odżywiania? Przede wszystkim polecane są dla osób, które:

  • mają problemy z przełykaniem i gryzieniem,
  • krztuszą się w trakcie picia lub przyjmowania pokarmu,
  • nie są zdolne do samodzielnego jedzenia,
  • męczą się w trakcie spożywania posiłków,
  • nie są w stanie przyjąć optymalnych ilości białka, węglowodanów, tłuszczy i witamin,
  • doświadczają mdłości i nie mają apetytu.

Tego typu trudności spotykają na przykład osoby cierpiące na nowotwory i zanik mięśni. Wszelkie dolegliwości należy konsultować z lekarzem specjalistą. Warto również porozmawiać z dietetykiem doświadczonym w danej jednostce chorobowej.

Różne metody odżywiania

W najtrudniejszych sytuacjach można zastosować żywienie medyczne PEG, czyli sztuczny dostęp do żołądka. Zestaw do przezskórnej endoskopowej gastronomii zawiera między innymi zgłębniki, łączniki, strzykawki jednorazowego użytku oraz worki z zestawem grawitacyjnym, które napełniane są od góry. Szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzeganie zaleceń lekarza i odpowiednią higienę karmienia.

Często wykorzystywane u pacjentów są także preparaty odżywcze. To spożywane doustnie płyny o niewielkiej objętości, które zawierają duże ilości białka i witamin. Optymalny bilans składników odżywczych sprzyja szybszemu gojeniu się ran oraz regeneracji osłabionego chorobą organizmu.

Akcesoria do PEG i preparaty odżywcze

Artykuły do żywienia medycznego można kupić w aptekach i hurtowniach. Warto upewnić się, że sprzedawca posiada zezwolenie na sprzedaż od Głównego Inspektora Farmaceutycznego.