Prawdziwe kakao – przepis na udany dzień!

Prawdziwe kakao – przepis na udany dzień!

Napar z ziaren kakaowca to idealny przysmak dla dzieci i dorosłych. Wyborny smak i aromat potrafią umilić każdy dzień. Napój ten jednak ma znacznie więcej zalet niż tylko walory smakowe. Wskazuje się, że może mieć liczne korzyści dla zdrowia! Dowiedz się, czemu prawdziwe kakao to przepis na dobry dzień!

Kakao może korzystnie wpływać na funkcje kognitywne

Ziarna kakaowca są bogate we flawonoidy. To związki mające działanie przeciwutleniające, zbawienne dla ludzkiego mózgu. Dzięki nim organ ten wolniej się starzeje, a jego komórki są trwalsze. Niektóre badania wykazują, że picie takiego naparu ma doskonały wpływ na funkcje kognitywne, w tym m.in. zdolności uczenia się, koncentrację i zapamiętywanie.

Picie kakao może być korzystne dla pracy układu krwionośnego

Inną, niewątpliwie znaczącą korzyścią płynącą picia tego pysznego napoju, jest pozytywny wpływ na układ krwionośny. Ponownie – odpowiadają za to flawonoidy, w tym m.in. epikatechina, procyjanidyny i katechiny. Jak działają te substancje? Mogą one m.in. wpływać na wielkość światła naczyń krwionośnych, rozszerzając je i ułatwiając przepływ krwi. Tym samym wskazuje się, że picie kakao może wykazywać pewną skuteczność przeciw np.:

  • miażdżycy,
  • udarowi,
  • nadciśnieniu tętniczemu.

Co więcej – mimo obecności w ziarnach nasyconych kwasów tłuszczowych, różne badania nie wykazały, aby z powodu picia kakao rósł poziom cholesterolu.

Napar z ziaren kakaowca może pomóc w walce z infekcjami

Właściwości przeciwutleniające mają jeszcze jedną zaletę – dzięki nim napar ten może przeciwdziałać infekcjom. Wynika to z hamowania wpływu wolnych rodników na organizm. Powstrzymywane są też procesy mutacji, mogące prowadzić do dużo poważniejszych powikłań zdrowotnych. Co więcej – wskazuje się, że ma także działanie antywirusowe!

Kakao jest… pyszne!

Koniec końców – liczy się przyjemność z samego picia tego napoju. Idealnie sprawdza się on zimą, jak i latem, w zależności od sposobu przyrządzenia. Warto przy tym znaleźć przepis na prawdziwe kakao . Wtedy wydobędziesz z niego wszystkie walory smakowe i aromatyczne… a do tego poprawisz sobie nastrój. Przejrzyj sprawdzone receptury już teraz!