Jakie deski podłogowe można znaleźć na rynku?

Jakie deski podłogowe można znaleźć na rynku?

Podłogi z drewna nie wychodzą z mody, toteż nad rozwiązaniem takim zastanawia się mnóstwo osób urządzających i remontujących swoje wnętrza. Do wyboru są deski podłogowe, a także klepki, z których układa się parkiet. Sprawdź, jakie rozwiązania są obecne na rynku jeśli chodzi o tę pierwszą opcję.

Dębowe deski podłogowe

Drewno to surowiec stosowany przez człowieka do różnych celów praktycznie od początków ludzkości, do urządzania wnętrz zaś wykorzystywany jest od wieków. Do tworzenia rozmaitych przedmiotów użytkowanych w domach stosuje się różne gatunki drewna, ale jeśli chodzi o podłogi, czyli powierzchnie bardzo mocno użytkowane i przez to narażone na uszkodzenia, stawia się na najtwardsze gatunki. To przede wszystkim dąb, choć znaleźć można też na przykład deski podłogowe czy klepki sosnowe. Dąb jest twardy, gruby, wytrzymały na wszelkie negatywne czynniki, także zarysowania, a przy tym ma piękny wygląd. Jego wybarwienie może być różne, poza tym drewno na podłogi poddaje się różnego rodzaju wykończeniom, dzięki czemu podłoże może przybierać dowolny wygląd, np. mieć widoczne słoje lub nie, nie mówiąc o kolorach, których gama jest niezwykle szeroka.

Egzotyczne propozycje

Rodzimy dąb to nie jedyna opcja. Na rynku znaleźć można też deski z egzotycznych gatunków drewna. To na przykład takie propozycje jak:

  • bambus,
  • teak indonezyjski,
  • merbau,
  • orzech amerykański
  • czy wenge.

Gatunki te są wybierane z wielu względów. Wszystkie gwarantują bardzo dobrą odporność na szkodliwe czynniki —  ze względu na trudne warunki, w jakich wzrastają dane drzewa. Zwykle są narażone na duże wahania temperatur, silne słońce i wysoką wilgotność powietrza. Takie wytrzymałe drewno świetnie nadaje się nawet do łazienki czy na taras.

Innym ważnym powodem, dla jakiego są wybierane, jest ich piękny wygląd. Deski takie mogą mieć na przykład bardzo ciemny, niemal czarny kolor (co jest rzadkością w przypadku drewna), różowawy odcień czy złote plamki. W wielu przypadkach też ich odcień jest ciepły, co kojarzy się z domową przytulnością, ale i gorącym klimatem  —  takie podłogi są idealne do aranżacji boho czy kolonialnych.

Wybierz idealną podłogę

Solidny, rodzimy dąb czy egzotyczne drewno z Indonezji? Wybór należy do Ciebie, a idealna podłoga jest na wyciągnięcie ręki. Postaw na rozwiązanie najlepsze dla swojego domu.