Jaką tarczę do strzelania wybrać? Sprawdź to teraz!

Jaką tarczę do strzelania wybrać? Sprawdź to teraz!

Strzelectwo rekreacyjne, sportowe, jak i zawodowe rządzą się nieco innymi prawami, szczególnie jeśli chodzi o wykorzystywane w nich cele. Dlatego, stojąc przed wyborem tarcz do strzelania, warto poświęcić temu zadaniu trochę czasu. Jeśli szukasz podpowiedzi, na co zwracać uwagę przy ich zakupie – przeczytaj ten artykuł już teraz!

Strzelanie rekreacyjne czy treningowe?

Trafiając na stronę sklepu oferującego tarcze do strzelania, musisz wpierw wyznaczyć sobie jasny cel – do czego dokładnie będziesz ich potrzebował. Jeśli masz broń pneumatyczną (długą lub krótką), najpewniej przydadzą Ci się niewielkie, zwykle kwadratowe cele, idealne na dystansie od 15 do 30 metrów. To znakomity wybór w przypadku osób poszukujących rozwiązań do rekreacyjnego strzelectwa.

Z broni palnej też można strzelać dla czystej zabawy. Jednak w tym przypadku najczęściej wybiera się wzory treningowe. Istnieje szeroki wybór wariantów, w tym modele sylwetkowe. Zakup takich produktów będzie najbardziej wskazany w przypadku osób, które są zatrudnione w służbach mundurowych i chcą opanowywać celowanie do perfekcji. Mnóstwo takich tarcz dodatkowo ma jeszcze oznaczone punkty witalne, dzięki czemu trening strzelania w określone partie ciała staje się skuteczniejszy.

Do jakich zawodów się szykujesz?

Nieco inaczej wygląda to w przypadku wzorów przeznaczonych do zawodów strzeleckich. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę, czy to klasyczne konkurencje oparte na przepisach ISSF, czy dynamiczne na zasadach IPSC lub IDPA. W każdych z nich bowiem wykorzystuje się różne, standaryzowane plansze. Co więcej, podczas treningów, jak i na samych mistrzostwach wykorzystuje się nie tylko tarcze do strzelania, ale i tzw. cele reaktywne. Najczęściej wykonane są one z metalu. Przy trafieniu więc nie tylko poruszają się, ale i wydają z siebie charakterystyczny brzęk, sygnalizujący o pomyślnym strzale. Są też artykuły wykonane z wytrzymałych polimerów. To o tyle ciekawe rozwiązanie, że po tym, jak kula w nie uderzy, odskakują na pewną odległość, co wymusza na strzelcu korektę.

Wybieraj wzory tarcz zgodne z normami           

Wybierając tarcze do strzelania, zawsze warto kierować się tym, w jaki sposób planujesz je wykorzystać. Jeśli chcesz ich używać jedynie rekreacyjnie – wystarczą najprostsze dostępne na rynku modele. Gdy jednak myślisz o treningu sportowym lub przydatnym w służbach mundurowych – wybierz odpowiedni cel sylwetkowy lub zgodny z danymi normami.