Jaka karma dla chomika jest najlepsza?

Jaka karma dla chomika jest najlepsza?

Zależy Ci na zdrowiu gryzoni znajdujących się pod Twoją opieką? Zwracaj uwagę na to, czym je karmisz. Sposób odżywiania ma duży wpływ na ich rozwój i samopoczucie. Każdy gatunek zwierząt ma nieco inne potrzeby żywieniowe. Sprawdź, co powinna zawierać karma dla chomików.

Dobra karma dla gryzonia

Przede wszystkim warto upewnić się, że wybrana karma nie zawiera sztucznych dodatków, barwników, konserwantów i cukrów. Najlepiej sprawdzają się produkty naturalne. W codziennej diecie chomika powinny pojawić się zboża, nasiona, warzywa i białko zwierzęce. Warto wybierać pokarm, w którego składzie wymienione są:

  • proso żółte i czerwone,
  • kasza jaglana, żyto i pszenica,
  • nasiona koniczyny, lucerny, tymotki,
  • nagietek, ziele mniszka lekarskiego i siemię lniane,
  • suszone larwy mącznika, hermetii i jedwabnika.

Bardzo ważne jest zapewnienie zwierzętom stałego dostępu do czystej wody. W klatce powinno zostać zamontowane poidełko. Regularnie je myj, by nie dopuścić do rozwoju bakterii.

Zdrowa dieta dla chomika

Przy wyborze pokarmu dla gryzonia trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest stan zdrowia zwierzaka. U schorowanych, starszych pupili przydatna może okazać się karma dla chomika z dodatkami dietetycznymi. Zawiera zwiększone ilości witaminy D, A, C, K, B12, kwasu foliowego, biotyny i cynku. W sklepach dostępne są też pokarmy dla określonych ras gryzoni, na przykład chomika karłowatego i syryjskiego. Przed zakupem zawsze dokładnie zapoznaj się z ich opisem. Jedzenie powinno być odpowiednio dawkowane, zazwyczaj pupilom serwuje się od jednej do dwóch łyżeczek suchej karmy dziennie.

Naturalna karma dla chomika

Postaw na wysokiej jakości karmę i zadbaj o zdrowie swojego chomika. Pamiętaj, że małe gryzonie potrzebują źródła zwierzęcego białka i naturalnych składników. Dzięki nim rozwijają się prawidłowo i są mniej podatne na choroby.