Jak podać oscypki, żeby najlepiej smakowały?

Jak podać oscypki, żeby najlepiej smakowały?

Wracając z gór, warto przywieźć z sobą podarki dla najbliższych, które sprawią im przyjemność. Nie chodzi jednak o kierpce czy ciupagę, a raczej o pyszne, wytrawne sery góralskie, których próżno szukać w innych regionach kraju. Interesuje Cię sposób, w jaki się je wyrabia? Zajrzyj do tekstu, żeby się dowiedzieć!

Jak można poznać, że jest to oscypek z mleka owczego?

Nie jest trudną rzeczą rozpoznać, czy ser tego typu został wytworzony z mleka owczego, czy krowiego. Mleko owcze ma znacznie więcej białka niż krowie, dlatego oscypki owcze mają kremowe wnętrze. Sery wędzone z mleka krowiego są natomiast żółte w środku. O ich prawdziwości świadczy także smak i zapach. Jest on ostry, słony i pachnie jałowcem. Jako istotną cechę wielu znawców wskazuje też charakterystyczne skrzypienie podczas jedzenia.

Jakimi metodami wytwarza się oscypki?

Te wyjątkowe sery od pokoleń wyrabiane są tradycyjnymi metodami, które są przekazywane z ojca na syna. Nie używa się do ich produkcji żadnych narzędzi, z wyjątkiem form do kształtowania walców lub stożków. Nie dodaje się też do nich polepszaczy smaku czy konserwantów. Jedynym składnikiem dodawanym do owczego mleka jest podpuszczka jagnięca. Dzięki niej i zawartym w mleku naturalnym, zdrowym bakteriom podczas podgrzewania mleka powstają grudki, które łączy się, wyciskając z nich serwatkę i formując gładkie, równe oscypki. Cały proces wykonywany jest ręcznie.

Czy oscypki mają dużo składników odżywczych?

Jest to ser bardzo wartościowy pod względem odżywczym. Jest nie tylko wysoko kaloryczny, ale też stanowi doskonałe źródło zdrowego białka i wapnia. Poza tym w swoim składzie ma:

  • cynk,
  • jod,
  • magnez.

Jest wręcz niezastąpiony jako zdrowa przekąska podczas lub po wysiłku fizycznym, np. w czasie wędrówek po szlakach górskich.

Jakie inne sery można znaleźć na Podhalu?

Będąc w Tatrach, oprócz oscypków warto spróbować także kilku innych regionalnych wyrobów, takich jak korbacz, bundz czy bryndza podhalańska. Masz ochotę na któryś z nich? Znajdź w sieci sklep, który je sprzedaje, także w zestawach i złóż zamówienie!