Jak działają preparaty na świerzb?

Jak działają preparaty na świerzb?

Scabies to choroba zakaźna wywoływana u ludzi przez ektopasożyta Sarcoptes scabiei var. hominis. Jej objawy są niezwykle dokuczliwe (chory odczuwa nieznośny świąd nasilający się w nocy), dlatego warto od razu sięgnąć po specjalne preparaty, które są dostępne w formie płynów, olejków czy kremów i maści. Sprawdź, gdzie zamówić produkty wspomagające leczenie świerzbu.

Co to jest świerzb i kiedy powstaje?

Choroba zakaźna objawiająca się charakterystycznymi skórnymi wykwitami jest niestety dosyć trudna w diagnozie i często mylona z innymi schorzeniami. Do jej powstania dochodzi wyłącznie w momencie bliskiego kontaktu z nosicielem, a także sporych zaniedbań pod względem higieny. Pasożyt rozwija się w organizmie przez okres 2-3 tygodni, dlatego dolegliwości nasilają się zwykle po czasie około 4-6 tygodni od zarażenia i są najsilniej odczuwalne w nocy lub podczas kąpieli. 

Jakie składniki znajdują się w preparatach na świerzb?

Przede wszystkim należy podkreślić, że większość leków jest dostępna bez recepty. Antybiotyki są stosowane wyłącznie w przypadku, gdy dojdzie do nadkażenia skóry. Producenci proponują preparaty na świerzb , w których składzie znajduje się m.in.:

  • benzoesan benzylu,
  • ciekła parafina,
  • siarka,
  • olejek herbaciany.

Dermokosmetyki mają działanie nawilżające i łagodzące uczucie swędzenia, a także hamują rozwój stanu zapalnego.

Jak długo stosować produkt?

Leczenie trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Sporo zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz wieku pacjenta. Osoba, u której zdiagnozowano świerzb, powinna być pod stałą opieką lekarza, który decyduje o zakończeniu kuracji. Warto również pamiętać o dezynfekcji pomieszczeń czy artykułów codziennego użytku oraz wypraniu w wysokiej temperaturze pościeli i ubrań w celu ograniczenia ryzyka zarażenia chorobą pozostałych domowników.