Deski podłogowe czy panele drewnopodobne? Sprawdź, co wybrać

Deski podłogowe czy panele drewnopodobne? Sprawdź, co wybrać

Wybór rodzaju podłogi to bardzo ważna kwestia dla każdej osoby wykańczającej czy remontującej przestrzenie mieszkalne. Wiadomo, że podłoże jest najmocniej  eksploatowaną powierzchnią, najbardziej narażoną na uszkodzenia, jednocześnie zaś inwestor ma nadzieję na optymalizację kosztów. Często rozważane rozwiązanie to drewnopodobne panele, ale może lepiej postawić na prawdziwe drewno? Sprawdź!

Jakie zalety mają panele?

Wykonywane z różnych tworzyw i ich połączeń, np. MDF, panele drewnopodobne dostępne są na rynku w szerokiej gamie. W dodatku nowoczesne produkty zostały znacznie ulepszone względem ich poprzedników, dostępnych na rynku na przykład kilkanaście lat temu. Oznacza to między innymi, że prezentują się bardzo naturalnie, mogą wręcz udawać drewno i nie każdy zauważy różnicę. Wybierać można też wśród mnóstwa odcieni oraz struktur, co pozwala także imitować różne gatunki drewna oraz, oczywiście, dopasowywać wygląd podłoża do specyfiki pomieszczenia.

Bardzo ważną zaletą paneli jest też ich niska cena, choć trzeba pamiętać, że niestety w parze z nią idzie kiepska jakość. Nawet panele cenionych firm nie są w stanie, ze względu na ich materiał wykonania oraz niewielką grubość, służyć zbyt długo, a w niektórych przypadkach trzeba je wymieniać nawet co kilka lat, gdyż na ich powierzchni pojawiają się ubytki bądź podłoga zaczyna skrzypieć. Plusem jest zaś fakt, że układanie paneli jest stosunkowo proste, więc wiele osób jest w stanie samodzielnie wykonać to zadanie.

Dlaczego warto wybrać deski podłogowe?

Skoro panele są tanie i mogą wyglądać niemal jak drewno, dlaczego w ogóle warto zastanawiać się nad wyborem desek z prawdziwego surowca? Miłośnicy tego materiału dobrze to wiedzą. Uroku naturalnego drewna nie da się podrobić ani zastąpić. W dodatku deski podłogowe są nieprzeciętnie trwałe. Jeśli tylko zapewni się powierzchni minimum pielęgnacji i konserwacji, może zachować nienaganny wygląd wiele lat, a kiedy pojawią się na niej defekty, można poddać ją renowacji. Taki proceder da się powtarzać nawet kilka razy!

Drewniana podłoga na lata

Choć panele mają wiele zalet, nie są w stanie pod względem trwałości, a także elegancji, dorównać podłodze z desek. Jest to zatem lepsza inwestycja, a nawet, w ostatecznym rozrachunku, bardziej opłacalna!