Czym charakteryzują się niebieskie koty rosyjskie i co warto o nich wiedzieć?

Czym charakteryzują się niebieskie koty rosyjskie i co warto o nich wiedzieć?

Posiadanie zwierzaka wzbogaca codzienne życie i znacznie je urozmaica, niezależnie od tego, jakiego pupila się wybierze. Nie da się jednak ukryć, że dużą popularnością cieszą się koty – to wyjątkowe czworonogi o niezwykłym charakterze. Niebieska rasa pochodzi z Rosji i wzbudza coraz większe zainteresowanie hodowców oraz amatorów czworonożnych przyjaciół. Poznaj jej najważniejsze cechy!

Wygląd i usposobienie – to warto wiedzieć

Już na pierwszy rzut oka można dostrzec smukłą i pełną wdzięku sylwetkę charakteryzującą niebieskie koty . Wyglądają one bardzo dostojnie, wręcz arystokratycznie, mogą nawet wydawać się nieco wyniosłe. Wśród ich charakterystycznych cech należy wymienić także:

  • długie łapy z owalnymi stopami,
  • podkręcony ogon,
  • krótką głowę z płaskim czołem,
  • duże, szerokie uszy,
  • oczy w kształcie migdałów, w odcieniu szmaragdowej zieleni,
  • niebieską skórę, zauważalną zwłaszcza na uszach, i szarą sierść przypominającą srebro.

I choć ich wygląd kojarzy się z wyniosłością i elegancją, ich usposobienie jest nieco inne. Jaki charakter wykazuje ten wywodzący się z Rosji pupil ? Jest bardzo przyjazny, towarzyski i oddany swojemu właścicielowi. Lubi przebywać w pobliżu człowieka, dlatego często kładzie się w pomieszczeniu, w którym akurat znajduje się jego pan. Nie jest jednak nachalny ani nie domaga się uwagi czy kontaktu fizycznego – raczej obserwuje i czeka na czas pieszczot i zabawy. Co ważne, te czworonogi świetnie czują się z dziećmi, a to dlatego, że nie gryzą ani nie drapią, są łagodne i cierpliwe, pozbawione agresji. Doskonale nadają się do mieszkań, ponieważ obce są im zabawy rujnujące wyposażenie wnętrz, nie trzeba obawiać się zniszczeń czy dewastacji mebli. Wystarczy udostępnić im drapak, aby mieć pewność, że dywan czy kanapa pozostaną nietknięte.

Jak zadbać o te zwierzaki, aby były szczęśliwe?

Trzeba na pewno zapewnić im atencję i kontakt fizyczny – przytulanie, głaskanie, pieszczoty, wspólne spędzanie czasu czy zabawy to klucz do satysfakcji tych zwierzaków. Nie będą one szczęśliwe, jeśli na wiele godzin pozostawi się je same w domu, dlatego lepiej zrezygnować z ich zakupu, gdy dużo się pracuje i często wyjeżdża. Ta rasa sprawdzi się dla domatorów, osób pracujących zdalnie lub posiadaczy innych czworonogów, które umilą swoim towarzystwem czas pod nieobecność domowników.