Czapka z daszkiem – poznaj jej różne modele

Szukasz odpowiedniego nakrycia głowy? Interesuje Cię czapka z daszkiem? A czy wiesz, jak różne są jej rodzaje? Wbrew pozorom to nie tylko baseballówka! W tej kategorii można wyróżnić co najmniej 3 podtypy, charakteryzujące się nieco innymi właściwościami, jakie warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Zobacz to teraz!

Baseballówka

Jej nazwa pochodzi od baseballu – to jeden z podstawowych elementów garderoby sportowców uprawiających tę dyscyplinę. To złożone z kilku segmentów, dobrze przylegające nakrycie głowy, często z wzmocnionym frontem, wyposażone w lekko zagięty daszek. Dzięki temu skutecznie osłania twarz przed słońcem.

Walory tych produktów dostrzegły także osoby związane ze sportami strzeleckimi oraz armią. Te, które produkowane są na potrzeby wojska i miłośników militariów, często wykonywane są z materiałów odpornych na rozdarcia (w tym PolyCotton Ripstop). Nierzadko mają jeszcze rzepy na indywidualne oznaczenia.

Truckerka          

Odmianą baseballówki jest truckerka. Główna różnica między nimi leży w tyle czapki. Składa się on niemal w całości z siatki. To sprawia, że dobrze osłania oczy przed słońcem, ale i poprawia komfort korzystania z niej np. w pojazdach, gdyż głowa się nie przegrzewa.

Patrolówka

To inna  odsłona tych nakryć głowy. Zazwyczaj oliwkowa lub w kamuflażu, ale może być też czarna, czapka z daszkiem tego typu ma kształt przypominający bardziej miękkie kepi. Główka składa się z jednego lub dwóch fragmentów materiału. U szczytu zazwyczaj jest okrągła i płaska (poza modelem przeznaczonym dla USMC, mającym wyraźne rogi), a boki łączą się z klarownie wyodrębnionym otokiem. W klasycznej wersji każdy egzemplarz ma inny wymiar, a we współczesnych występuje regulacja za pomocą zacisku albo pasków z rzepami. Często ma również otwory wentylacyjne, umieszczone na główce.

Który model odpowiada Twoim potrzebom?

Te różnice mają charakter nie tylko kosmetyczny, ale i funkcjonalny. Truckerki np. zapewniają lepszą wentylację, z kolei baseballówki z grubszych materiałów efektywniej chronią przed wychłodzeniem. Trzeba też pamiętać o tym, by wygląd czapki był spójny z resztą stroju – czarna pasuje do wielu wzorów, ale zazwyczaj warto sięgnąć po konkretny kamuflaż.