Czapka z daszkiem dla dziewczynki — jak dopasować odpowiedni rozmiar?

Producenci oferują przeróżne nakrycia głowy dla najmłodszych, które różnią się m.in. fasonem, kolorem czy wzorem, a także przeznaczeniem (mowa głównie o noszeniu ich w określonych sezonach). Rodzice podczas zakupów powinni przede wszystkim wziąć pod uwagę rozmiar, a także rodzaj zastosowanego materiału. Sprawdź, jak znaleźć odpowiedni model czapki.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar czapki?

Zdarza się, że rodzice podczas wyboru nakrycia głowy dla pociechy sugerują się głównie jego wyglądem, zapominając o właściwym dopasowaniu wielkości czapki. A przecież to kluczowa kwestia wpływająca na komfort noszenia tego rodzaju akcesorium. Zbyt duży model będzie ciągle spadać, natomiast za ciasny może powodować dyskomfort w postaci otarć i odcisków na skórze. Czapka z daszkiem dla dziewczynki jest dostępna w różnych rozmiarach. Producenci najczęściej podają określony przedział (m.in. 48-50) lub średnią wartość obwodu główki dla danej grupy wiekowej. Można również spotkać się z oznaczeniem w formacie m.in. 98 czy 116, oznaczającym wzrost dziecka. 

Najlepiej jednak przymierzyć wybrany model i wtedy zadecydować o kupnie lub dokładnie zmierzyć obwód głowy i wynik porównać z danymi sprzedawcy. W tym celu należy wziąć miękki centymetr krawiecki i owinąć głowę dziecka na wysokości czoła (tuż nad łukiem brwiowym) oraz uszu. Uzyskany wynik to równocześnie rozmiar czapki.

Rozmiar głowy a wiek dziecka

Niektórzy producenci zamiast średniego obwodu podają na metce wiek malucha. Niekoniecznie jednak należy sugerować się tymi danymi. Nawet gdy dzieci mają tyle samo lat, mogą mieć zupełnie inny wzrost oraz wielkość czy kształt głowy. W przypadku czapki z daszkiem dobrze postawić na modele regulowane, dzięki czemu można wręcz idealnie dopasować produkt  — bez obawy, że będzie zbyt luźny lub za ciasny. Kupując nakrycie dla młodszych dziewczynek, rodzice znajdą również czapeczki z gumką z tyłu. Takie rozwiązanie także zapewnia komfort.

O czym warto pamiętać przy zakupie czapki z daszkiem

Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze określonego modelu jest wspomniany wyżej rozmiar. Dopiero w późniejszym etapie wyszukiwania czapki można zasugerować się samym fasonem czy kolorystyką. Nakrycie, które ma być zakładane w okresie letnim, powinno zostać wykonane z wysokiej jakości materiałów — chroniących przed promieniowaniem UV.